Proekologiczne budownictwo

Proekologiczne budownictwo

Od kilkunastu lat jesteśmy otoczeni hasłami bez końca, których najważniejsza idea skupia się wokół wyrazu „ekologia”.  Przepełniła wnętrza otulając swą zielenią ściany domu, na rynku towary reklamowane są swą ekologicznością, na każdym kroku sugeruje się nam ekologiczny i zdrowy sposób życia. Utarło się choćby określenie „zielonego budownictwa”, a posiadanie przyjaznych środowisku domów jednorodzinnych stało się pożądane. Takie mieszkania budowane są nierzadko pod miastem, gdzie brakuje przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Dlatego rzesza osób staje przed decyzją czy podjąć postanowienie na szamba plastikowe czy może szamba betonowe.

Budowa ekologicznego domu

Teraz sławą cieszą się  domy budowane w technice szkieletu drewnianego, przy wykorzystaniu gotowych elementów, które ułatwiają natychmiastowy montaż, zmniejszając tym samym  czas realizacji prawie do 3 miesięcy. Oprócz tego obiekty opatrzone etykieta „eko” są zdrowsze dla ich mieszkańców. Odkrywcze rozwiązania pozwalają także na wielkie zminimalizowanie szkodliwego wpływu na naturę. Oryginalne mieszkania budowane są tak, aby w niskim stopniu ingerowały w naturę.

Plusy

szamba betonoweNon stop rosnące wydatki ogrzania domków skłaniają do zastanowienia się nad tzw. ekologicznymi inwestycjami. Wskazane jest wzięcie pod uwagę energooszczędności budynku już w projekcie. Kluczowym elementem jest nie tylko położenie budynku na terenie, ale jego rozmiar, układ pomieszczeń, a także użycie do budowy tworzyw ekologicznego pochodzenia. Dzięki temu straty ciepła będą niewielkie, a jego eksploatacja niekosztowna. Redukcja kosztów utrzymania w domach ekologicznych może sięgać wartości około 50% zużycia energii i przeszło 35% zużycia wody.

Oszczędne domy

Przykładem przyjaznego środowisku budownictwa jest ekologiczny biurowiec świata we francuskim Dijon, nasycony życzliwy środowisku techniką.

W celu promowania idei ekologicznego budownictwa wprowadzono system certyfikacji dla inwestycji będącego przykładem architektury opanowanego rozwoju LEED. Jego posiadanie to uzasadnienie na to, ze rzeczywisty obiekt może formalnie być przypieczętowany „zielonym budynkiem”. W praktyce nie jest to łatwe, bowiem dom jednorodzinny powinien być poddany ocenie Rady Zielonego Budownictwa pod względem 6 wyznaczników, takich jak: czy obiekt jest nie zagraża dla środowiska, skuteczność zużycia wody, zużycie energii, materiały i zasoby naturalne, ekologiczność wnętrza obiektu oraz prekursowość i rozwiązania projektowe. W Polsce biurowiec Deloitte House  czy Deutsche Bank PBC w stolicy może poszczycić się tym tytułem.

Szamba betonowe

W dodatku swój oszczędny dom powinno się rozbudować o pojemnik na deszczówkę w postaci szamba betonowego. To teraz takie zbiorniki betonowe są przyjazne środowisku i długotrwałe. Szamba betonowe są 100 % szczelne oraz odporne na napór wód gruntowych. W tej chwili te zalety są decydujące dla środowiska. Beton użyty do produkcji szamba nie wpływa kompletnie na ziemię bo nie wydziela szkodliwych związków chemicznych do niej.

Zapisz